nothora
yaz okuluna gidecek tayfa gelin ağlayalım.
Hero1907
uzun bir yoldu benim hayatim bir yanimda iyilik bir yanimda kötülüklerim hayat işte bir sınav uruna kurulmuş bir düzen yol uzun ve bulutlu ya gireceksin o yola yada o bulutun yağmur olmasını bekliceksin ya sabredeceksin yada felakete gideceksin beklemek gibi yağmurla toprağın buluşması gibi huzurlu ve güzel bir koku sabretmek işte tek yol sabretmek bir sabır varsa o yolsana hep güzel gelir sabır olmazsa bütün yollar sana mübahtır mevlâ görelim neyler.neylerse güzel eyler
sen hakk’a tevekkül kıl
sabreyle ve razı ol.
Nyks🌙
anlamdıramadığım şekilde çeyiz hazırlıkları aldı başını gidiyor. her yeni bir şey alındığında ablamla aramızda bir bakışma, akıllarda tek bir soru "hangimiz önce gidecek¿"
Arda
nerden baslasam bilmiyorum ama 2 yıldır içinde olduğum bu aşkı daha fazla içimde tutamayan biri olarak acil yardım istiyorum. fen edebiyat İngiliz dili ve edebiyatı okuyan hacere sırılsıklam aşığım. kızın herseyini öğrendim. düşünün bir gölge gibi peşindeyim bu kızın ama bir türlü cesaret edip aşkımı ilan edemiyorum. bazılarınız salak diyebilir ama kızı bir tanısanız çok zor bir kız. ve inanılmaz derecede akıllı ve güzel. artık açılmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. kızı görünce gözlerinde kayboluyorum anlık da olsa ve konuşmayı unutuyorum ve bu sene mezun olacak ve ondan ayrılmak istemiyorum ve dahası abd ye gidecek bu sene. biraderler içimde bir yara bu sorun. hacersiz ben nefes alamıyorum bile siz düşünün gerisini ve bu kızın gözünde artık farklı olmak istiyorum. beni görünce yolunu değiştiriyor birde çünkü salak olduğumu düşünüyor çünkü yanına gittim ve konuşamadım. çok zordayim biraderler acil yardım
Bülent
hüzün sarıyor etrafımı günden güne. hiç enerjim yokmuş gibi nefes alıp veriyorum. bazı insanlar görüyorum, konuşmak istesem dahi içimde sözcükler sıralarına girmiyor. umursamaz bir tavır takınıyorum sanıyorum hal bu ki hiçbir şey yapmıyorum. günden güne sönükleşiyorum, kendimi örseliyorum. bir çivi oluyorum bir de çekiç kendi kendimi betona gömüyorum. farkındayım aslında dışlanmıyorum kendimi dışlıyorum. müziğin sesi kulaklığıma az geldiğini dert ediniyorum ama uykudan da uyanmak içimden gelmiyor. dedim zaten hüzün sarıyor etrafımı. hüzün bir sonbaharda umut ettiklerinizi götürmekten başka hiçbir şey yapmıyor.
hayatta birçok şeyden ders çıkartıyorum ama yine de nedense bir adım ileriye gidemiyorum. galiba üşengeçlik denilen durum karakterime kadar işlemiş. hayatımı her gün baştan aynı şekilde kurguluyorum, ancak dediğim gibi hiçbir adım atmıyorum. gerçekleştirmeyeceksem neden sürekli kendimi yoruyorum? düşünüyorum, düşünüyorum, düşünüyorum. hüzün sarıyor etrafımı yine ümitsizleşiyorum, yine üşengeçleşiyorum.
bir sigara yakıyorum. hava soğuk, pencerelerim kapalı, duman odamı dolduruyor. bilgisayarın ışığında dumanlar dans ediyor görebiliyorum. İçime zehir ve huzur aynı anda doluyor. hissizleşiyorum, daha doğrusu ne hissedeceğimi bilemiyorum. her yanan sigarada ölüme yaklaştığımı düşünüyorum ama içmesem de öleceğim aklıma geliyor umursamıyorum. hastalanıyorum, umursamıyorum. yalnız kalıyorum, umursamıyorum. yalnız kalamıyorum, umursuyorum. yalnız kalamamak acı veriyor. çünkü yalnız kalamadığımda biliyorum ki yine bir şeyler ters gidecek. yine kendimi gereksiz yere kıracağım.
düşünüyorum ve hüzünleniyorum..
Alfhonso
sabaha kadar içeyim, uykusuz kalayım. ama yine bi iki saat anca uyuyup sanki işe gidecekmiş gibi erkenden uyanayım.... öğlene kadar uyuyup keyif yapıp dinleneceğim dediğim bir cumartesi sabahından daha merhabalar türkiye, her nerede yaşıyor ve yaşatılıyor iseniz....
Pamukkale Üniversitesi
denizliye geldiğinde paü'yü göreceksin,sanma ki sen de geldiğin gibi gideceksin!
Alfhonso
beni birgün unutacaksan, birgün bırakıp gideceksen boşuna yorma derdi, boş yere mağaramdan çıkarma beni.
alışkanlıklarımı, özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna…

#‎Oğuz atay‬
bk
şimdi gidecek İstinye üniversitesini kazanacak(!) sonra profiline İstanbul üniversitesinin İü'sünü yazacak. napsın? hadi söyleyin napsın kız?
gidip de oraya İstinye üniversitesi işletme mi yazsın? sonra bir vicdansızın, "ehe orayı tercih ettin diye üstüne para bile veriyorlar." gibi acımasız eleştirilerine mi maruz kalsın? n'apsııın? tabi yazcak.
yaz kizim yaz sen oraya koccaman İü. aferin........ <3333
Satır Arası
ola ki başka bir masala gidecektim ama, henüz o masal yaratılmamıştı. hiç kuşkusuz, beni anlatacak olan masal söylenir söylenmez uçup gidecektim.

hasan ali toptaş
ben bir gürgen dalıyım
anonim123
tanrım sırf konsere gidecek arkadaşım yok diye sebepler çıkartıp konseri iptal ettin , normalde ağnostiğim ama bana böyle kıyaklar yapınca inanasım geliyor be😄 şaka bir yana dün çok depresiftim millet hunharca eğleniyordu bense yalnız başıma hastanenin orada çardakta oturmuş hayatımı sorguluyordum eğer konserde gözüm kaldıysa allah affetsin , allah ım bana bi arkadaş göndermek daha kolay olmaz mıydı ? 😄
mavibalon
kitap okumaya gidecektim ama okuduğum kitap havaya uygun değildi. yarım kalanlardan biri mi okusam yeni kitaba mı başlasam diye karar veremediğimden hiçbirini okuyamadım 😔 sonuç olarak ev hanımlığı moduna girip kendimi mutfağa attım 🙄
mavibalon
bu kelimeyi kullanmak istemezdim ama ne şerefsiz insanlar var ya, hiç mi insan kanınız kalmadı ya 😒 bu sapkınlık nereye kadar gidecek acaba? sapık avlamak serbest denilse sokağa çıkıp avlamaya başlıcam o dereceye getiriyorlar adamı😤 gebersinler lan hepsi gebersin 😡 (bunu düşünmek için illa başıma bi şey gelmesi gerekmiyor biyerlerde çok uç şeyler yaşayan insanlar var, ben bunun hissiyle bu hale geldiysem onları düşünmek dahi istemiyorum )
milvetti
demek ygs'den yüksek alıp istanbula gideceksin.hı hı anliyorum.
Süleyman
merhaba canım paudedikodu ailem nasılsınız sizlere bir soru sormak istiyorum rus bir kız arkadaşım var onun gönlünü fet etmeye çalışıyorum 4 aydır konuşuyoruz falan iki ay önce de yanına giderek görüştüm antalyaya tatile gelmişti her neyse gittim iki üç gün takıldım. annesi ile tanıştım whatsapptan aradı kadıncaz :)) rusyaya davet etti moskovaya tam da istediğim şehire vs 17 martta doğum günü var gönül istiyor ki supriz yapıp hediye gönderecektim ama kargo ücreti ve hediyeler toplam 200 tl kaldı ki ona o kadar vereceğime zaten yazın tekrar gelecek doğum günü için fotoğraflari ile slayt yapmaya karar verdim ve bu yazın gidecek olduğumuz yerlerin fotoğraflarini da videoya eklemek istiyorum rusça romantik şarkı ve sözler de ekleyecegim ve yazın gelince de yüz yüze konuşacağım harika bir kız kişiliği ile falan benim sadece iki engelim var lanet olası dgs ve son - 35 kg kalan (45 kilo) verdim 7 ay da yakında pau haber tarafından ifşa olacağım her neyse sizce nasıl olur yapacağım video umarım herşey istediğim gibi olur ve mutlu olurum bende ve yazıma son vererek güzel yorumlarınız için teşekkürler :)
saykodeli
ben biraz debresyona girip gelicem. canım çok yanıyor. ya yemin ediyorum şuan bavulumu hazırladım nereye gitmek istersem gidecek imkanım, gücüm var taşınmayı düşünüyorum hemen şimdi ama nereye taşınsam bilemiyorum. bir sahil kasabasına gitmeyi düşünüyorum muğla sonra vageçiyorum batı karadeniz diyorum orda kendimi iyi hissedemiyorum ne halt varsa orda gördüm içim daralıyor, sonra istanmbula arkaş çağırıyor bana tuzluya patlıcak,eskişehir diyorum sonra biri aklıma çeliyor fln yaa şuan acaip kararsısım. hedefi olmayan bir gemi gibi özgürüm ama hedef yok işte .s sadece kurtulmak istiyorum burdan.
anonim123
bugün okuduğum ve beni çok etkileyen bir yazı sizinle paylaşmak istedim. ve küçük dertlerimiz var değil mi 14 şubatmış ,paraymış, işmiş havalar soğukmuş , trafikmiş. şuan ben satırları yazarken afrikanın bir ülkesinde açlıktan uyuyamayan bir çocuk(lar) var , ben şimdi nasıl vicdanım rahat uyuyayım ve bugün oradaki aç çocuklar için hiç bir şey yapmadım. nasıl bir düzendir ki bir yerde insanlar açlıktan ölürken bir yerde insanlar ekmeği çöpe atıyor,
yapabileceğim şeyleri düşünüyorum ama bulamıyorum , bu düzen kesinlikle değişmeli

alıntı
an itibariyle dünya'daki her 6 insandan 1'isi aç yaşıyor. yemeğe vakti olmadığından değil; geliri olmadığından. şu anda hayatta olan en zengin 85 kişinin toplam varlığı, dünya'daki 3.5 milyar insanın toplam varlığına eşit!

dünya'da 1.4 milyar insan yoksullık sınırı ve altında yaşıyor. üstelik bu sayı, dünya bankası'nın yoksulluk verilerini ölçmek için kullandığı açlık sınırın günlük 1 dolardan 1.25 dolara çıkarılmasından sonra elde edildi. örneğin 2004 yılında yoksulluk sınırı günde 1 dolar gelir olarak alındığında, dünya'da 984 milyon insan yoksulluk sınırındaydı. şimdi, sınır yükseltilmiş olmasına rağmen sayı 1.4 milyara çıkmış vaziyette!

yine de, oransal olarak yoksulluk ve buna bağlı olarak gelişen açlık azalıyor. 1981-2005 yılları arasında yoksulluk %25 oranında azaldı. ama bu sizi çok sevindirmesin; zira bu, bölgesel değişimlerden etkilendiği için böyle. örneğin yoksulluğun yaklaşık yarısını tek başına bünyesinde barındıran çin'de yoksulluk %85'ten %15.9'a düştü (bu, 600 milyon insana denk geliyor). bu nedenle dünya'daki "iyileşme", olduğundan çok daha hızlı gözüküyor. halbuki çin'i göz ardı edecek olursak, dünya'daki yoksulluk son 30 yılda sadece %10 dolaylarında bir düşüş gösterdi.

buna karşılık gelir eşitsizliği tam gaz yoluna devam ediyor. avrupa ve orta asya'da en zengin %20, gelirin %41.1'ini cebine indirirken, en fakir %20 sadece toplam gelirins sadece %6.6'sını alabiliyor. orta doğu'da bu oranlar %49.8'e karşılık sadece %5.1 dolaylarında! sahra-altı afrika'da %64.5'e karşı %3.6 seviyesinde, akıl almaz! ancak dünya genelinde, yüksek gelir bölgelerinde yaşayanlar arasında en zengin %20 varlığın %45.6'sını kontrolünde tutuyor. en fakir %20 ise sadece %5.9'unu...

gelir eşitsizliği ile toplumsal sınıf hareketliliği (sosyal mobilite) arasında da doğrudan bir ilişki görüyoruz: equality trust tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan abd ve birleşik krallık'ta halk, sınıflar arası geçiş yapamıyor (ya da çok az yapabiliyor). yani "amerikan rüyası" olarak da bilinen, alt sınıftan insanların bile zengin ve refah içerisinde yaşayabileceğine dair görüş tamamen ölmüşe benziyor. bir diğer deyişle, abd'de ne kadar emek harcarsanız harcayın, doğduğunuz düzeyden öteye pek geçemiyorsunuz. sayısal konuşmak gerekirse, 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre 1940 yılında doğan bir çocuğun ebeveynlerinden daha fazla para kazanma ihtimali %92 iken, 1980 yılında bu olasılık %50'ye düşmüştür. 2000'li yıllarda ise çok çok daha az olduğu düşünülmektedir (ancak bunun durumu ancak 15-20 sene sonra anlaşılacaktır).

buna karşılık gelir eşitsizliğinin en düşük olduğu ülkeler arasında bulunan norveç, İsveç, finlandiya, danimarka, kanada ve almanya gibi ülkelerde sosyal mobilite de çok yüksek: zaten gelir eşitsizliği düşün olduğu için, bireyler emek sayesinde zenginleşip, emek yoksunluğunda fakirleşebiliyorlar.

daha söylenecek çok söz var bu konuda... ancak başınızı bu gece yastığa koyduğunuzda, dünya çevresinde aynı gün içerisinde yatağa aç gidecek 1 milyar insanı (yani her 7 insandan 1'ini) düşünün. ve kendinize sorun: biz insanların inşa edebileceği en iyi sistem, gerçekten bu mu?
yumuklusucurta
‪sabah 7 de uyanıp sınava gidecek olmam bir miktar moralimi bozuyor‬ :'(((())))))
thisilove
neden yapamıyorum. bağımlısı olduğum şeyleri bırakabiliyorum kendimi engelleyebiliyorum. ama o bir tane mesaj atınca kendimi tutamıyorum. her gün kendime söz veriyorum mesaj yazdığında aradığında geri dönmeyeceğim diye ama en fazla 2dk dayanıyorum. olmayacağını biliyorum. ben onu mutlu edemem ki. beni sinir etse de bir saniye bakması yetiyor her şeyi unutturmak için. bu şeyi kontrol edemiyorum artık ve gitgide büyüyor. saatlerce telefonu acık bırakıp whatsappa girdi mi girmedi mi kontrol ediyorum cevrimici olunca acaba kimle konusuyor diye düsünüyorum, her dakka fotograf atmıs mı diye bakar mi bi insan, burada bir sey yazmıs diye anasayfam yaptım onun profilini. bu şey daha nereye gidecek bilmiyorum. benden ondan kopmak istedikçe daha çok bağlanıyorum. ama o gidince ben napacağım düşünmek bile istemiyorum bunu. şimdi tekrar çevrimiçi oldu acaba kime ne yazıyor
small
umutsuzluk sendromu..
bilmiyorum neden ama böyle üzerimde her şeyin kötüye gidecek hissiyatı ve benim bunu aşamam gibi sebeblerden dolayı mutlu olamıyorum ne yaktığım sigaradan zevk alıyorum ne sürdüğüm arabadan uykuyu sevmiyorum ama uyumak istiyorum ölmüşcesine..

Selam Ziyaretçi

Gördüğüm kadarıyla henüz giriş yapmamışsın! Lütfen giriş yap, bekliyorum :)