Dijital Platformlarda En Çok Salı Günü Arama Yapıyoruz 22 Ağustos 2017 Salı

Türkiye’nin en büyük online firma rehberi Yellow Pages, kullanıcıların dijital platformlardaki arama davranışlarının istatiklerini yayınladı. Yellow Pages verilerine göre; en çok aramayı Salı günü yapıyoruz. En çok arama yapılan saat aralığı sabah 10.00 – 11.00 ve öğleden sonra 15.00 – 16.00 iken şehir bazında en çok arama İstanbul’dan yapılıyor. Aramaların %51’i kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor ve en çok aranan hurda, gıda, tekstil, telekomünikasyon ve bilgisayar kategorilerinde arama yapılıyor.

Dijital Platformlarda En Çok  Salı Günü Arama Yapıyoruz 1. resim
Teknolojinin hızla hayatımıza girmesi ile birlikte günde ortalama olarak 5 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden, 2 saatimizi ise mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz. Yani günün dörtte birini dijital olarak geçiriyoruz. Diğer bir yandan özellikle mobil cihazların kullanımın yaygınlaşması, internet üzerinden yaptığımız arama davranışlarını da etkiliyor. Günümüzde kullanıcılar yıl boyunca hastanelerden restoranlara, devlet dairelerinden eğlence mekanlarına kadar gidecekleri birçok yeri internet üzerinden arıyor ve araştırıyor.

Online firma rehberi Yellow Pages, 2017 Ocak ve Temmuz tarihleri arasında kullanıcıların dijital dünyadaki arama davranışlarını ortaya koydu.
Dijital Platformlarda En Çok  Salı Günü Arama Yapıyoruz 2. resim

En çok arama “Salı” günü yapılıyor

Yellow Pages verilerine göre dijital platformlar üzerinden en çok arama Salı günleri yapılıyor. Salı gününü sırasıyla pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri takip ediyor. En az arama ise Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor. Hafta sonunda kullanıcıların dijital dünyadan uzak kalmayı tercih ediyor.

Yellow Pages üzerinden yapılan arama verilerine göre en çok arama sabah 10.00 – 11.00 ile öğleden sonra 15.00 - 16.00 arasında yapılıyor. Saat 22.00’den sabah 04.00’e kadar ise neredeyse hiç arama yapmıyoruz.

Günlere göre arama kategorileri ise şöyle:

Pazartesi ve aramaların en çok yapıldığı Salı günlerinde en çok aranan kategori Hurda. Hurda’yı sırasıyla; gıda, tekstil, telekomünikasyon ve bilgisayar takip ediyor. Çarşamba ve Perşembe günleri ise en çok arama bilgisayar kategorisinde gerçekleşiyor. Çarşamba gününün öne çıkan aramalarında avukat, inşaat, matbaa, sürücü kursları da yer alırken Perşembe günlerinde otomotiv, emlak, mobilya en çok aranan diğer kategoriler.

Diğer bir yandan gıda kategorisinde en çok arama Cuma günü yapılıyor. Cuma günlerinde en çok arananlar arasında tekstil, otel, halı yıkama aramaları da var. Cumartesi günleri bilgisayar ve gıda, Pazar günleri ise kitabevi ve bilgisayar donanım kategorisindeki aramalar üst sıralarda yer alıyor.

Yazın en trend araması havuz kategorisinde

Yazın gelmesiyle birlikte havuz aramalarındaki artış da dikkat çekiyor. Temmuz ayı içerisinde aramaların en çok yapıldığı kategori “havuz”. Havuzların en çok arandığı iller arasında Kırıkkale, Bolu, Bilecik, Ankara, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Amasya, Isparta ve Edirne yer alıyor.

Aramaların %51’i kadınlar tarafından yapılıyor, en çok arama yapılan şehir İstanbul

Aramalara demografik olarak baktığımızda aralarındaki oran her ne kadar birbirine yakın olsa da kadın kullanıcıların erkek kullanıcılara göre daha çok arama yaptığı görülüyor. Kadınların %51’i, erkeklerin ise %49’u dijital platformlar üzerinden en çok aramayı yapıyor. Şehir bazında ise İstanbul ilk sırada yer alırken İstanbul’u sırasıyla Ankara, Denizli, Düzce ve İzmir takip ediyor.

haber
teknoloji

hihi hihi @hihi

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.