kimimben
yeni gelen arkadaşlara işe yarayabilecek bilgiler ;

-kayıt için geldiğinizde apart yurt vb. kalacak yerler için stant açan kişiler olacak. sizlere broşür verecekler. İlla onlardan birini seçecem diye düşünmeyin. çabuk karar vermeyin. kalacak yer seçmek önemli. ayda 50-60 lira daha ucuz deyip seçtiğiniz yer, daha fazla ödeyip diğerini seçmediğiniz için kafanızı duvarlara vurmanıza neden olabilir.

-hazırlık okuyacak arkadaşlar gözünüzde büyütmeyin. derslere düzenli gitmeye çalışın. derse katılın. utangaç olmayın. İngilizce konuşmaya çalışın.sınıfınızdaki herkes sizin seviyenizde olacak zaten. hata yaparım rezil olurum diye düşünmeyin.

-hazırlık okumayacak olan arkadaşlar 1.sınıf önemlidir ortalama için. okulumuzda akts sistemi var. yani ortalamanız 2.00 ın altında olursa 30 akts lik ders alabiliyorsunuz.bu da ilerleyen dönemlerde hem kaldığınız dersleri hem de dönem derslerini almanıza yetmeyecektir ve yaz okulu kaçınılmaz olur. akts uygulaması genel ortalamanız için geçerli. bu nedenle dönem sayısı arttıkça dönem ortalamanız genel ortalamanızı daha az etkilemeye başlayacak.

-kredi kartı almanız için ilerleyen günlerde bir çok kişi kantinde orada burada gelip ''kredi kartı almak ister misiniz ? '' diye soracaktır. eğer harcamalarımı kontrol edebilirim diyorsanız alın. ben kontrol edebilen ve düzenli ödeyen görmedim. belki de ilk kişi siz olursunuz ? (tabiii tabiii.) öğrenci kartları nakit avans vermez. sadece alışveriş yapabilirsiniz. fakat ilerleyen günlerde sizlerle nakit avans çekebileceğiniz yerleri paylaşacam ;)

-sınıf arkadaşlarınızla kaynaşın. İlk zamanlar belirleyici olur ortam açısından. arkadaş grupları kurulur hoşunuza gitmeyen muhabbetler bile dönebilir. kendinizi sınıf ortamından soyutlamayın. bir bakarsınız ki dönem bitmiş herkes 3-5 kişi grup olmuş siz yanınızda garip bir herifle hastalıklı muhabbetler yapıyorsunuz. zamanın genişliğine aldanmayın. hızlı geçiyor..

sabırlı olun. cesur olun. artık ayaklarınızın üzerinde durma vakti.artık sizi koruyacak bir babanız, şımartacak bir anneniz olmayacak yanınızda. hatalar pahalıya mal olabilir. son penaltıyı atan popescu kadar soğukkanlı, nunçakuyla kibrit yakan bruce lee kadar becerikli olma vakti...

Yorumlar

hobaa
valla en iyisini yapmışsın arkadaşım hepimizi kurtardığın için sağol :d
marsmelov
sanki ben başlıycakmişim gibi hissettim gaza geldim bro
kimimben
yazarken bende gaza geldim karşim
sophie
büyülendim okurken ..yazar doğmuşsun sen maşallah
Neteu
annem babam bile vermez bu öğütleri eksik olma :d
ewerest
sen tam yazar oalcak adamsın be :d öğüt tarzı değilde başka tarzlarda da bekliyoruz yazılarını :d ewe..