Süleyman
trans birey b., cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası hayatını kaybettidenizli’de eğitim fakültesinden mezun olan, öğretmenlik yapmak isteyen ama öncesinde yasal olan cinsiyet değiştirme ameliyatını olmak isteyen genç trans birey b., ameliyattan bir saat sonra yaşamını yitirdi.olay 12 nisan günü meydana geldi. denizli lgbtİ topluluklarından edinilen bilgiye göre, eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra çok sevdiği öğretmenliği yapmak isteyen b., bunun için önce yasal olan cinsiyet değiştirme ameliyatını olmak istedi.tanıyanların “erkek bedeninde kadın olmak istemiyordu, ameliyatını olup, öğretmenlik yapacaktı” dediği b. 12 mayıs günü ameliyat masasına yattı. yasal, trans geçiş ameliyatı için çok uzun bir prosedürü yerine getiren b. iddiaya göre, ameliyattan çıktıktan bir saat sonra yaşamını yitirdi.ailesi ameliyatı yapan doktor hakkında suç duyurusunda bulunurken, genç kadının cenazesi bursa’da toprağa verildi.b.nin ölümü sonrası lgbtİ’liler arasında büyük üzüntü yaşanırken, facebook’ta yapılan bir paylaşımda şu görüşlere yer verildi:

“öğretmendi b.

ama öğretmenlik yapabilmesi için geçiş ameliyatını olması gerekiyordu...

çünkü erkek bedeninde bir kadınlığı kabul etmiyordu bu toplum...

kimlik olarak ötekiydi, ahlakçılığın da kurbanı olmak istemediği için bir an evvel mesleğini yapmak istiyordu ama olmadı işte...”bu nedir? İnsanlar ne yapacaklarını şaşırmış ne demek yani (çünkü erkek bedeninde bir kadınlığı kabul etmiyordu bu toplum...) neden herkes cinsiyet değiştirmek ister ki ne yani örneğin erkeğim ama bayanlık tarafım daha ağır basıyor ve gidip cinsyet mi değiştirmek zorundayım yani böyle saçma şey olmamalı zaten türkiyede bir tane örneği var rüzgar erkoçlar denilen salak cinsiyet değiştirdi. fakültede arkadaşım var 10 tane kız kardeşin içinde 1 tane erkek onun da mı cinsiyet değiştirmesi gerekiyor ? kendi kendine yazık etmiş... belki ölmeseydi türkiyede gündeme gelecekti trans birey b. cinsiyet değiştirerek erkek oldu cok güzel manşet olurdu

Yorumlar

Nyks🌙
İnsanların "kendileri" hakkında verdikleri kararlar sizi neden ilgilendiriyor ?
Süleyman
beni ilgilendirmez sonuçta kendi yaşamı hayatı herşeyin bir bedeli var sonuçta ama yaptıgı şey çok kötü canına mal olmuş üzüldüm sadece ve sonuçta ne gerek var ki cinsiyet değiştirmenin hayatta bize verilen bedenlerin cinsiyetlerin değişimine gerek yok @nyks
alyazmali
tanımadığımız kişilere burada hakaretler savurup, onları ölümüne eleştirmek ne kadar da kolay öyle değil mi? o insanların neler yaşadığını biz bilemeyiz, nasıl mutlu olacağına da biz karar veremeyiz. burada eleştirilmesi gereken şeyin cinsiyet değiştirmek istemesi değil, ölümün sebebi olması gerektiğini düşünüyorum.ihmal mi var, bilerek ölmesi mi sağlandı yoksa gerçekten vadesi mi dolmuştu?
alyazmali
ve paylaştığın post ve yaptığın yorum arasında çelişkiler görüyorum.bu kadar tutarsız olman psikolojin hakkında biraz tereddüte düşmeme neden oldu
Nyks🌙
1-)seni ilgilendirmediği halde yaptığı tercihten dolayı "rüzgar erkoçlar denilen salak" demişsin.
2) "yaptıgı şey çok kötü" değil, canına mal olması kötü. milyonlarca farklı insan var. herkesin farklı düşünce ve değer yargılarına sahip olması normal. sen ben başkası aynı olamayız.
3) cinsiyet değiştirmenin gerekliliğine gelince; işin biyolojik ve psikolojik yanları var. sadece ortaya çıkan sonuca bakmak yerine altındaki sebepleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
Süleyman
''o insanların neler yaşadığını biz bilemeyiz ama en kötü ne yaşanabilir ki'' şu hayatta en kötü şey ölümdür ölümden daha kötüsü yok hayatta herkes derin acılar üzüntüler yaşıyor psikolojisi bozuluyor bunun gibi şeyler yapmak yerine tedavi olabilirler ve postu paylaşırken yazmayı unuttugum şeyler var o yüzden çelişkilere kapılarak yorum yazdım. bana göre aykırı bir bayanın ya da erkeğin cinsiyet degiştirmesi sonuçta biz nasıl dünyaya geldiysek o şekilde devam etmeliyiz. cinsiyet değiştirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. her ne olursa olsun ''ölümün sebebi olması gerektiğini düşünüyorum.ihmal mi var, bilerek ölmesi mi sağlandı yoksa gerçekten vadesi mi dolmuştu?'' bunu biz bilemeyiz belki ihmal belki bilerek öldü belki de vadesi doldu ama bu ameliyati olmadan bu yaşına kadar yaşadıysa o yaşından sonra da yaşayabilirdi ve bu ameliyati olacak sebep neydi? sorun aşk mıydı ya da erkek arkadaşından ağır bir darbe mi yemişti eğer öyle olduysa bile bu ameliyata gerçekten gerek yoktu.
sunshine
night şuan bu postunla beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattın.. 10 kız 1 erkek olayı değil bu insanlar nasıl mutluysalar öyle yaşamalılar doğru bu toplum erkek cinsiyetindeki kadınlığı kabul etmiyor eğer o kişi cinsiyet değiştirmeden makyaj yapsaydı giyimi kuşamı kadın gibi olsaydı demediğiniz laf kalmazdı bunu biliyorsunuz bu tarz insanlara edilen laflar çok ağır bu ülkede. bırakın herkes nasıl yaşamak istiyorsa yaşasın. o cinsiyet değiştirmek istiyor yada bir başkası erkek ama makyaj yapmak istiyor yada bir kız erkek gibi davranıyor bırakın davransın bunun kaygısı size mi düştü yani size ne ki! benim de erkek olan ama tercihi farklı olan bir arkadaşım var ve gerçekten bu ülkede çok zor zamanlar geçirdi ailesinden bile destek görmedi sırf sizin bu sığ düşünceleriniz yüzünden sırf sizin bu at gözlükleriniz yüzünden.. sırf erkek adam makyaj mı yapar be karı kılıklı bilmem ne gibi hakaretler ve hatta şiddetler yüzünden bu ülkede kaç tane trans birey öldü bırakın onlar da yaşamak istedikleri hayatı yaşasınlar bırakın onların da bu hayatta bir şansı olsun karişmayin!!!
horozainatyasasinhayat
hayatımda daha boş bir yazı okumamıştım. ölene rahmet ve saygı.
alyazmali
eğer bu paylaşımı yaparken son yorumundaki gibi sakin bir dil kullanarak fikrini belirtseydin zaten tartışma ortamı oluşmazdı.beni rahatsız eden şeylerin başında kullandığın dilin saldırganlığı ve kendini bilmezliği geliyor. yoksa bu konuda sığ düşünen insanlardan biri olman senin değil toplumumuzun suçu .üzüntülerimden birisi de üniversite okuyan bir birey bu sözleri sarf ederse eğitim düzeyi daha düşük kimseler trans bireylere daha fazla hakaret eder,döver ve hatta cinayetlere sebebiyet verebilir.trans bireyleri bu şekilde söylem ve davranışlarla toplumdan dışlamak ötekileştirmek yerine yaşamlarına istedikleri gibi devam etmelerini eleştirmeyerek,onların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını bozmayarak toplumun ayıplanan yüzü olmaktan çıkarıp topluma yararlı kimseler haline gelmeleri sağlanabilir.
Süleyman
@nyks @alyazmali @ horozainatyasasinhayat @sunshine ve az çok beni tanırsın 6-7 aydır burada konuşuyoruz sohbet ediyoruz ama bak demedim bu konuda bunu yapmasına gerek yok. ben insanların giyim, kuşam makyajlarına karışmam da laf söylemem beni üzen şey sadece bu olay yaptıgı size göre doğru ama bana göre yanlış geldi ne yani benim bu düşünceme göre sizin gözünüzde o tarz erkekler olarak mı düşünüyorsunuz? at gözlüklü, kendini bilmiş, bencil gibi ... benim çevremde bu şekilde arkadaşlarım var hatta ve spor salonunda bile var her akşam gelir spor yapar gideriz sonra yemeğe gideriz takılırız yani ve kendisi erkek ve o bu şekilde diyerekten arkadaşlığımı kesecek değilim ve şu an bu konuyu o arkadaşım ile de konuşuyorum kendisi de üzüldügünü belirtiyor ama ameliyat olmasına gerek yoktu. benim gibi hayatı yaşayabilirdi ve hayatında bir takım değişiklikler yapabilirdi dedi hatta ona bu sayfayı bile önermiştim ama kendisi katılmadı aman ne işim olur anonim yaşamakla kuzum demişti de gülmüştüm. neyse herkesin kendi düşünceleri var örneğin kendim kirmizi pantolon pembe tişört yani erkeklerin diyecegi şey ben o renkte şeyler giymem eğer giyer gelirsen yanıma gelme arkadaşlık kurmam diyenler olmuştu onlarda umrumda değil kırmızı pantolonla pembe tişört gömlekle mutluyum yani ne biliyim ve zamani gelince bende değişiklikler yapacağim örneğin dövme yaptırmayı 4 gözle bekliyorum küpe takmayı ama şu an için değil 6 ay sonra evet paylaştığım postta ileri gitmiş olabilirm sadece üzüntümü belirtmek istemiştim ama ileri gittim geç farkına vardım.
Süleyman
bu konuda kalbiniz kırdıysam da özür dilerim.
sunshine
mesele benim kalbimi kırman değil mesele onların kalbini kırmanız.. öğretmenlik yapmak istiyormuş kadın gibi davranan erkek öğretmen olsaydı asla bu ülkede çalışamazdı belki de bu yüzden cinsiyet değiştirmek zorunda hissetti kendini çok şey istemiyorum aslında sadece birazcık empati..
Süleyman
sadece bir an sinirlendim o kadar malesef bu ülkede o şekilde düşünen insan çok ve buna şu an bende dahil oldum ama dedigim gibi bir anlık öfke..
jojee
jojee @jojee
2 yıl
sokakta, kantinde, okulda, konserde, barda kısacası insanların aktif olduğu yerlerde kadın bedeninde erkek olanlara nazaran "erkek bedeninde kadın" olanlar daha çok tepki görüyorlar. bu durum bir yerden sonra intihar eşiğine bile gelebilir. bu yüzden daha ismini bile bilmediğimiz birisi hakkında böyle saçma sapan konuşmak bence kabul edilemez. belki hormonal bir şeydi. belki bu durumdan çok muzdaripti. belki her gece annesini arayıp ağlıyordu. belki bir kere intiharı bile denemişti. ve belki de bu onun ona göre çıkış yoluydu. yaşadığımız çevreye göre iki seçenek vardı önünde. ya insanlarımıza bu tür şeylerin doğal olduğunu anlatmaya çalışacaktı, yada baskıdan kurtulmak için ameliyatını olacaktı. şimdi sen söyle @nightraven hangisi daha olası?
Bülent
her gün insanlar ölüyor, bu kadar önemsemeniz neden anlamıyorum
sunshine
her gün insanlar ölüyor ama burada önemli olan ölen insan hakkında söylenen kötü sözler ve ölen insan gibilere yapılan hakaretler @packline boşu boşuna duyar kasmıyoruz burda merak etme
Bülent
@sunshine onu demiyorum gereksiz yere neden yorum yapmış, ölen kimlik karmaşası yaşayan birisi diye mi bütün bu gürültü? kimliksiz doğanlar var dünyada
Süleyman
@jojee haklısın sadece bir anlık öfke ile bu şekilde yazdım sadece 1 dakikalık şey bu yazıyı yazmama sebep oldu belki o an başka birşeye sinirliydim bu yazıyı görünce bu şekilde bir tepki vermek istedim. az çok biliyorsun kaç aydır buradayım sitede takılıyorum hiç bu şekilde şeyler paylaşım yapmadım aksine daha iyi sevinçli ve güzel şeyler paylaştım benim hatam yani kabul ediyorum bir an at gözlüklü şekilde düşündüm sonrasında zaten pişman ve üzgün hissettim önemli olan bu değil midir eninde sonunda doğru yolu anlamak ?
Nyks🌙
@packline burda karşı çıktığımız şey birinin ölmesi değil, fikir ve bakış açısı.
jojee
jojee @jojee
2 yıl
@nightraven biliyorum kardeşim kaç aydır tanırım açıkçası birazda ona kızdım diyelim. tanıdığım nightraven değildi bu o yüzden
Süleyman
haklısın @jojee işte bir anlık bir hata oldu. böyle birisi değilim zaten