Süleyman
trans birey b., cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası hayatını kaybettidenizli’de eğitim fakültesinden mezun olan, öğretmenlik yapmak isteyen ama öncesinde yasal olan cinsiyet değiştirme ameliyatını olmak isteyen genç trans birey b., ameliyattan bir saat sonra yaşamını yitirdi.olay 12 nisan günü meydana geldi. denizli lgbtİ topluluklarından edinilen bilgiye göre, eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra çok sevdiği öğretmenliği yapmak isteyen b., bunun için önce yasal olan cinsiyet değiştirme ameliyatını olmak istedi.tanıyanların “erkek bedeninde kadın olmak istemiyordu, ameliyatını olup, öğretmenlik yapacaktı” dediği b. 12 mayıs günü ameliyat masasına yattı. yasal, trans geçiş ameliyatı için çok uzun bir prosedürü yerine getiren b. iddiaya göre, ameliyattan çıktıktan bir saat sonra yaşamını yitirdi.ailesi ameliyatı yapan doktor hakkında suç duyurusunda bulunurken, genç kadının cenazesi bursa’da toprağa verildi.b.nin ölümü sonrası lgbtİ’liler arasında büyük üzüntü yaşanırken, facebook’ta yapılan bir paylaşımda şu görüşlere yer verildi:

“öğretmendi b.

ama öğretmenlik yapabilmesi için geçiş ameliyatını olması gerekiyordu...

çünkü erkek bedeninde bir kadınlığı kabul etmiyordu bu toplum...

kimlik olarak ötekiydi, ahlakçılığın da kurbanı olmak istemediği için bir an evvel mesleğini yapmak istiyordu ama olmadı işte...”bu nedir? İnsanlar ne yapacaklarını şaşırmış ne demek yani (çünkü erkek bedeninde bir kadınlığı kabul etmiyordu bu toplum...) neden herkes cinsiyet değiştirmek ister ki ne yani örneğin erkeğim ama bayanlık tarafım daha ağır basıyor ve gidip cinsyet mi değiştirmek zorundayım yani böyle saçma şey olmamalı zaten türkiyede bir tane örneği var rüzgar erkoçlar denilen salak cinsiyet değiştirdi. fakültede arkadaşım var 10 tane kız kardeşin içinde 1 tane erkek onun da mı cinsiyet değiştirmesi gerekiyor ? kendi kendine yazık etmiş... belki ölmeseydi türkiyede gündeme gelecekti trans birey b. cinsiyet değiştirerek erkek oldu cok güzel manşet olurdu

Yorumlar

Süleyman
''o insanların neler yaşadığını biz bilemeyiz ama en kötü ne yaşanabilir ki'' şu hayatta en kötü şey ölümdür ölümden daha kötüsü yok hayatta herkes derin acılar üzüntüler yaşıyor psikolojisi bozuluyor bunun gibi şeyler yapmak yerine tedavi olabilirler ve postu paylaşırken yazmayı unuttugum şeyler var o yüzden çelişkilere kapılarak yorum yazdım. bana göre aykırı bir bayanın ya da erkeğin cinsiyet degiştirmesi sonuçta biz nasıl dünyaya geldiysek o şekilde devam etmeliyiz. cinsiyet değiştirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. her ne olursa olsun ''ölümün sebebi olması gerektiğini düşünüyorum.ihmal mi var, bilerek ölmesi mi sağlandı yoksa gerçekten vadesi mi dolmuştu?'' bunu biz bilemeyiz belki ihmal belki bilerek öldü belki de vadesi doldu ama bu ameliyati olmadan bu yaşına kadar yaşadıysa o yaşından sonra da yaşayabilirdi ve bu ameliyati olacak sebep neydi? sorun aşk mıydı ya da erkek arkadaşından ağır bir darbe mi yemişti eğer öyle olduysa bile bu ameliyata gerçekten gerek yoktu.