Süleyman
trans birey b., cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası hayatını kaybettidenizli’de eğitim fakültesinden mezun olan, öğretmenlik yapmak isteyen ama öncesinde yasal olan cinsiyet değiştirme ameliyatını olmak isteyen genç trans birey b., ameliyattan bir saat sonra yaşamını yitirdi.olay 12 nisan günü meydana geldi. denizli lgbtİ topluluklarından edinilen bilgiye göre, eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra çok sevdiği öğretmenliği yapmak isteyen b., bunun için önce yasal olan cinsiyet değiştirme ameliyatını olmak istedi.tanıyanların “erkek bedeninde kadın olmak istemiyordu, ameliyatını olup, öğretmenlik yapacaktı” dediği b. 12 mayıs günü ameliyat masasına yattı. yasal, trans geçiş ameliyatı için çok uzun bir prosedürü yerine getiren b. iddiaya göre, ameliyattan çıktıktan bir saat sonra yaşamını yitirdi.ailesi ameliyatı yapan doktor hakkında suç duyurusunda bulunurken, genç kadının cenazesi bursa’da toprağa verildi.b.nin ölümü sonrası lgbtİ’liler arasında büyük üzüntü yaşanırken, facebook’ta yapılan bir paylaşımda şu görüşlere yer verildi:

“öğretmendi b.

ama öğretmenlik yapabilmesi için geçiş ameliyatını olması gerekiyordu...

çünkü erkek bedeninde bir kadınlığı kabul etmiyordu bu toplum...

kimlik olarak ötekiydi, ahlakçılığın da kurbanı olmak istemediği için bir an evvel mesleğini yapmak istiyordu ama olmadı işte...”bu nedir? İnsanlar ne yapacaklarını şaşırmış ne demek yani (çünkü erkek bedeninde bir kadınlığı kabul etmiyordu bu toplum...) neden herkes cinsiyet değiştirmek ister ki ne yani örneğin erkeğim ama bayanlık tarafım daha ağır basıyor ve gidip cinsyet mi değiştirmek zorundayım yani böyle saçma şey olmamalı zaten türkiyede bir tane örneği var rüzgar erkoçlar denilen salak cinsiyet değiştirdi. fakültede arkadaşım var 10 tane kız kardeşin içinde 1 tane erkek onun da mı cinsiyet değiştirmesi gerekiyor ? kendi kendine yazık etmiş... belki ölmeseydi türkiyede gündeme gelecekti trans birey b. cinsiyet değiştirerek erkek oldu cok güzel manşet olurdu

Yorumlar

sunshine
night şuan bu postunla beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattın.. 10 kız 1 erkek olayı değil bu insanlar nasıl mutluysalar öyle yaşamalılar doğru bu toplum erkek cinsiyetindeki kadınlığı kabul etmiyor eğer o kişi cinsiyet değiştirmeden makyaj yapsaydı giyimi kuşamı kadın gibi olsaydı demediğiniz laf kalmazdı bunu biliyorsunuz bu tarz insanlara edilen laflar çok ağır bu ülkede. bırakın herkes nasıl yaşamak istiyorsa yaşasın. o cinsiyet değiştirmek istiyor yada bir başkası erkek ama makyaj yapmak istiyor yada bir kız erkek gibi davranıyor bırakın davransın bunun kaygısı size mi düştü yani size ne ki! benim de erkek olan ama tercihi farklı olan bir arkadaşım var ve gerçekten bu ülkede çok zor zamanlar geçirdi ailesinden bile destek görmedi sırf sizin bu sığ düşünceleriniz yüzünden sırf sizin bu at gözlükleriniz yüzünden.. sırf erkek adam makyaj mı yapar be karı kılıklı bilmem ne gibi hakaretler ve hatta şiddetler yüzünden bu ülkede kaç tane trans birey öldü bırakın onlar da yaşamak istedikleri hayatı yaşasınlar bırakın onların da bu hayatta bir şansı olsun karişmayin!!!