baykafka
madem konu açılmış iç güzellik dış güzellik bende bişiler söylemek istiyorum. öncelikle güzellik zaten objektif birşey olmadigindan kollektif beğeniler ile bu kavramın içini bosaltiyoruz. yani adriana limayi güzel yapan onun kaşı burnu değil ona toplumun yüklediği anlamların bir karşılığı yani buda bireysel duygularımızı tvler sosyal medya araçları ile yitirip başkalarının duygularını tasimamiza ve gerçekten duygusuz insanların yetişmesine sebep oluyor neyse bu konu derin, bu kapitalist sistem ve onun getirdikleri zaten ayrı bi konu. ama güzelliğe dönecek olursak dış güzelliğin gerçekten de pek bir öneme sahip olduğunu düşünmüyorum çünkü somut şeyleri seven insanlar elbet kaybedecektir somuttan kastım metalastirdigimiz şeyler bunların başında para, beden, ten gibi kavramlar gelmekte. güzel saçlara dokunmak bu boyutta kolay iken güzel ruha dokunmak bir okadar zordur çünkü ruhu oksamak ve sevmek soyuttur ve onu goremeyiz dokunamayiz ve onu hiç bir parayla satın alamayiz. rumuzumdanda belli olduğu gibi mesela kafka eğer resmine bakarsaniz belkide dünyanın en çirkin yüzüne sahip insandır oysa ruhu ve milenaya olan aşkı ruhunun yuceligini göstermektedir veya memin zîne olan aşkı oda bir okadar yücedir her ne kadar alegorik olsada ordaki ruhu anlamak ve görmek normal gözle olmamaktadır. neyse sözün özü büyük üstad aşık veyselin sözüyle bitirelim "güzelliğin beş para etmez bu bendeki aşk olmasa." yani sözde dünya körü olan bu insan şimdi güzelliğe ve paraya tapan insanlardan daha iyi görmüş ve sevmistir. :)

Yorumlar

gulenzii
uzun muzun ama yazı okunulası. sevdim
baykafka
uzun yazılar okumaya alışılmalı :) yalnız bu bir yazı bile değil küçük bir anektod diyelim :)
cagili
cok güzel demişsin kardesim ama bulunur mu ruhunu okşamaya degcek biri
anonim
İyi diyon hoş diyonda ruhlar aleminde yaşamıyoz be sadece ilk başta dış görünüşe bakıyoruz kim ne derse desin bu böyle.
baykafka
neden sabretmeyi denemiyorsun anonimcim? tabikide ruhlar aleminde yasamiyoruz hatta o kadar çirkin gerçek bir dünyada yaşıyoruz ki teoride ibrahim pratikde firavun insanlar yetişiyor.
baykafka
biri bana ruhu oksanilmaya değecek bir insan bulu
anonim
sabırla ne alakası var şimdi konuyu başka yere çekiyorsun sen. dış görünüşü iyi olanla hemen bir şeyler yaşıcam demedim ki sadece diyorum ki dış görünüş her zaman ön plandadır yok ruhmuş yok öyleymiş konuyu bambaşka yere çekiyorsun basit bi konu aslında benim görüşümde bu
baykafka
bulunur bulunmasinada önce şunu bilmek lazım aşk ve mutluluk ikilisi gökten zembille inen birşey değil yahut sofrada annemizin koyduğu tabak değil. mutluluk ve aşk ikilisi hak edilen birsey ve hak etmeliyiz bunu bunun icin sabretmek ve sevmek lazim sevmek derken bir kizi yahut bir erkeği kast etmiyorum önce çocuklar sevilmeli sonra çiçekler kuşlar ve kitaplar sevilmeli sonra beklenmeli gerçekten beklenmeli niçe amcanın dediği gibi seni öldürmeyen aci güçlendirir şimdi burdan ben dünyanın acısını çektim hala mutlu değilim diyecek güzel arkadaşım şuan bunu yazmissan yaşıyorsun demektir ve gücün aşkın karanlık yolunda sana ışık olsun. ve @cagili umarım bulursun ruhu oksanilmaya değecek birilerini :)
warrior159
alt tarafı bi dış güzellik mi iç güzellik mi ne uzattın be
anonim
kimse kabul etmesede dış güzellik belirleyici bi etken baykafka dışını beğenmediğin birinin içini merak etmezsin sen hiç sokakçocuğuna aşık birini gördün mü ? bende görmedim ,saygılar
gencaver
bu sözleri söyleyen insan ruhu okşanılacak bi insan bulmuştur umarım hayat arkadaşı gibi :)
baykafka
görüşüne tabiki saygım var anonim belkide sende kendince haklısın buna bi itirazim yok konuyu saptirmaktan bahsediyorsunda aslında hayat zaten bir saç yumağı bu tür konular hep ic ice olduğundan ötürü zaten milattan önceden bu yana felsefe vardir ve hayati sorgulamak vardır. sabretmenin alakasida şudur sen yanmadan aci çekmeden başkasının acisina onun kadar yanamazsn ve sen sevmek için hazir olmadan sabretmeden kendi ruhundaki sancıları duymadan diğer bir ruhun sancisini duyamazsn ve o yüzden dış güzellik dersin çünkü parmağın kanarsa acısını bilirsin ama ruh öyle değil işte orda bi durmalisin. dış güzellik bir yere kadardir elbet dış guzelligini sevdigin kisi yaşlanacak ve saçları dokulecek belki yüzüne bakilmicak ama ruh yaslanmaz ömrünü bitirecegin kisinin ruhu sevgiyle yoğrulmuşsa onun güzelliğinin ne önemi kalır? sen kendini hep genç ve güzel olacak mi sanıyorsun?
baykafka
@warior159 uzattığım yok bu beni kendimin ve gecenin gölgelerinin önünde hakir kılan suskun felaketim. henüz konuşmadım yani :)
baykafka
kimsenin kabul edip etmemesinin ne önemi var anonim bayan. sen bir bireysin sen kabul etmissen bitmiştir ben red etmissem oda bitmiştir. sen hiç sokak çocuğuna aşık olan birini gördünmu diye sormussun işte en büyük sorunumuz bu otekilestirmek. ve evet gördüm inanip inanmamak senin elinde ama gerçekten gördüm. sevgiler :)
kendimitutamiyorum
ya kimse iç güzellik önemli değil asıl olan dış güzellik demiyor,sadece insanları arkadaş olarak yada sevgili olarak birbirine yaklaştıran en baba noktalardan biri dış güzellik yoksa tabiki hepimiz biliyoruz bunun gelip geçici olduğunu.sokak çocuğu olayına gelicek olursak aşk zaten yakışıklı güzel yada makam farkettirmiyor sadece hayatımıza kendimiz bile isteye soktuğumuz kişilerde önce dış sonra iç güzellik arar çoğu kişi
uvercinka
ne demiş kafka "findik kirmak gercekten bir sanat degildir." lakin karsiliksiz sevmek sanattir. tek kriterimiz kadinin guzel ,adam zengin olmasiysa biz. ne kadar sanatciyiz? findik kirmak sanat degil bunu yapamayan olmaz ,guzeli herkesin sevmesi gibi ...
baykafka
@uvercinka."laleliden dünyaya doğru giden bir travmaydayiz." ve yol karanlık :)
uvercinka
baykafka. siz gerçek misiniz ? cok mutlu ettiniz efendim