Sözlük Başlıkları

cotton castle university
yok artık daha neler
2 yıl
geceye saçma bir akrostiş bırak
parmaklıklar ardında ben
arabalar geçiyor caddelerden
üşüyor köpek
2 yıl
geceye klasik bayram repliği bırak
-baklavadan da ye
-ben açtım
-nasıl olmuş, sirke de koydum içine kivir kivir olmuş demi asdfasdfsd
2 yıl
geceye bir ‘gece mesajı’ bırak
geceler kara tren geceler hadi eyv.
2 yıl
8 mart dünya emekçi kadınlar günü
kadınlar için her zaman her yerde 💪
2 yıl
3 aralık dünya engelliler günü
engelleri kaldırıyoruz :)
2 yıl
ayla filmi
bir türk yapımı olarak güzel bir filmdi ama gidenlerin yorumlarıba dayanarak büyük beklenti içinde gitmiştim biraz hayalkırıklığına uğradım beklentimi karşılamadı ama tavsiye ederim kızın tavırları çok sevimliydi ve farklı milletlerden insanlrın birbirine minnet ve sevgi beslemesi mümkün olabiliyormuş insanlık varmış dedim
2 yıl
vize haftası
ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi
2 yıl
10 kasım
özlüyoruz atam
2 yıl
10 kasım
atatürk; benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.
2 yıl
29 ekim cumhuriyet bayramı
cumhuriyetimizin 94. yılı kutlu olsun.ne mutlu türküm diyene
2 yıl
29 ekim cumhuriyet bayramı
yaşasın cumhuriyet

gölköy adında bir yer varmış gelibolu'da
televizyonda gösterdiler geçen gün.
gelenek edinmiş köy halkı,
"ben kendimi bildim bileli bu böyledir"
diyor muhtar:
29 ekim'de toptan sünnet ederlermiş çocuklarını...
derken ekranda entarili bir çocuk belirdi
kirvesi tutmuş kolundan
yatırdılar bir kamp yatağına,
ardından sünnetçi olacak zat boy gösterdi
elinde bıçağıyla,
çocuk kaldırdı başını, bağırdı:
"yaşasın cumhuriyet" diye
bunun üzerine de ekran karardı

korkarım bu, sade gölköylülerin değil, umumumuzun
sade küçüklerin değil, büyüklerimizin de
düştüğü bir tarihsel yanılgı
çünkü sünnet değil, farzdır cumhuriyet

can yücel
2 yıl
dönersen ıslık çal
manuş baba'nın nisan 2017 de çıkardığı albüm filme isim ortaklığı ediyor.manuş baba albümüne bu ismi vermesinin sebebini bir röportajında şöyle açıklıyor:
"türk filmlerine dair ilgimin yükselmeye başladığı lise yıllarımda izlemiştim 'dönersen islık çal’ı. orada “mevlüt” isimli cüce bir karakter var. finalde İstanbul’un orta yerinde mevlüt’ün biriktirdiği topların İstiklal caddesi'ne saçılmasıyla topların peşinden koşturan insanların olduğu sahne filmi tekrar izlediğim bir kış mevsimi akşamı albüme giden sürecin önemli adımlarını atmış olmamı sağladı."

3 yıl
dönersen ıslık çal
yönetmenliğini orhan oğuz'un yaptığı 1992 yapım film beyoğlu'nun arka sokaklarında barmenlik yaparak yaşamını sürdüren bir cüceyle, fahişelik yapan bir travestinin dramatik öyküsü. toplumun dışladığı bu iki marjinal tipin tanışması karanlık ve pis sokakların birinde gerçekleşir. cüce (mevlüt demiryay), iş çıkışı evine dönerken, sokak serserilerinin saldırdığı ve gerçek bir kadın sandığı travestinin (fikret kuşkan) hayatını kurtarır. gerçekte onu kurtaran, cücenin, o tehlikeli sokaklarda ve gecenin karanlığında kendisini korumak için boynunda taşıdığı düdüktür. düdük seslerini duyan serseriler kaçıştıktan sonra, travestiyi evine alır. ne var ki, evinde misafir ettiği 'kadın'ın aslında bir erkek olduğunu anlayınca büyük bir şaşkınlık geçirir. ama, yaşamını tek başına, yalnızlığını ise balkonundaki köpekleri ve boynundaki düdüğüyle paylaşarak sürdüren cüce ile, başlangıçta iğrendiği, nefret ettiği travestinin arasında duygusal bir dostluk gelişecektir. bu güzel dostluk ne acıdır ki, o çirkin dünyanın, sonunda onları birbirlerinden ayırana dek sürecektir.
3 yıl
suskunlar
televizyonda oynayan türk dizilerini pek takip ettiğim söylenemez.ilkokulda annem izin vermezdi lisede yurtta kaldım üniversiteye geldiğimde ise evimde televizyon yoktu bu nedenlerle takip ettiğim birkaç tane dizi oldu .onlarda yayın tarihlerinin üzerinden seneler geçtikten sonra internet üzerinden izlediğim diziler hatta bir tanesi suskunlar.
daha yeni bitirdim finalin etkisinden çıkmadan hemen bir başlık açıyım dedim.
aslında bayağı bir etkisinde kaldım izlediğim süre boyunca hep yaşanan olaylar ve intikam üzerine düşündüm zaman zaman.seneryonun bazı kısımlar planlar vs oldukça iyiydi ama bazı kısımlar hep soru işareti kaldı bazı karakterler çok güçlü olmalarına rağmen aniden ortadan kayboldu buna ek olarak bazı kısımlar gerçeklik dışında sadece öyle olması gerektiği için öyleydi.mesela adam bıçaklanıyor yarası açık 3 gün yaşıyor ya da adam ayakları elleri bağlı ateşte yakılıyor ama kurtuluyor iyileşiyor bu tarz saçma olaylar çok fazla varsayımsal olaylar.
çok da uzatmadan artısıyla eksisiyle eğer bu kadar zaman ayırdığım diziden öğrenmem gereken bir şey varsa intikam insanın sonunu getirir ve iyiler her zaman kazanmaz .okuyanlara teşekkür ediyorum saygılar
3 yıl
emrah serbes
görüyoruz ki kim olursa olsun herkesin başına çok kötü olaylar gelebiliyor insanız nihayetinde .kendisi hakkında eleştiri yapmak bana düşmez diye düşünüyorum teslim olması tabiki göstermesi gereken bir davranış ama aradan günler geçmiş olması nedense düşündürücü .vefat eden kız ve babaya allah rahmet etsin.
3 yıl
emrah serbes
behzat ç. kitaplarının yazarı, senarist emrah serbes, 22 eylül'de İzmir'de baba ile kızının hayatını kaybettiği trafik kazasını kendisinin yaptığına dair sosyal medya hesabından itiraf içeren bir paylaşımda bulundu. İzmir torbalı adliyesine gelip teslim olan serbes, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

22 eylül tarihinde aydın-İzmir otoyolunda meydana gelen kazada, İzmir istikametinden aydın yönüne seyir halinde olan 34 nt 5005 plakalı otomobil, aynı yönde ilerleyen ayhan özçelik yönetimindeki 35 tv 9335 plakalı otomobile arkadan çarpmış, kazada 59 yaşındaki ayhan özçelik ile 16 yaşındaki kızları zeynep özçelik hayatını kaybetmişti. behzat ç.'nin senaristi yazar emrah serbes, 22 eylül tarihinde aydın-İzmir otoyolunda meydana gelen ve bir baba-kızın yaşamını yitirdiği trafik kazasını kendisinin yaptığını belirterek bugün twitter hesabından itirafta bulundu. İtirafın ardından İzmir torbalı adliyesine gelip teslim olan serbes, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
adliye çıkışında konuşan ünlü senarist emrah serbes, kazada yakınlarını kaybedenlerden özür dileyerek, “hiçbir şey bir genç kızın hayatı etmez. yere batsın emrah serbes. benim adım emrah serbes, sonunda 't' yok, bundan sonra sonumda hiçbir şey yok. ömür boyu bu vicdan azabıyla yaşayacağım. keşke ben ölseydim o kazada. özür diliyorum herkesten” diye konuştu.

jandarma aracına bindirilen emrah serbes, torbalı devlet hastanesindeki sağlık kontrolünün ardından cezaevine gönderildi
3 yıl
9 eylül izmirin kurtuluşu

9 eylül 1922’de türk ordusunun yunan işgali altındaki İzmir’i düşmandan kurtarmasının üzerinden 95 yıl geçti.
ülkemizin kaderinde önemli rol oynayan bu tarihi günü bayram havasında kutlamaktayız.
sadece izmirin değil türkiyenin kurtuluşu ve kuruluşu niteliği taşıyan bu anlamlı günde ulu önderimiz atatürk 'ü saygı ve sevgiyle anıyor kurtuluş savaşı döneminde şehit düşen tüm askerlerimize minnet duyuyorum.
3 yıl
8 eylül dünya fizyoterapistler günü
8 eylül, dünya fizyoterapi konfederasyonu’na (world confederation of physical therapy- wcpt) üye olan tüm ülkelerde “ dünya fizyoterapi günü” ( world physical therapy day) olarak kutlanmaktadır. dünya fizyoterapi konfederasyonu 1996 yılında, konfederasyonun resmi olarak ilk toplantı günü olan 8 eylül’ü dünya fizyoterapi günü olarak kabul etmiştir.
sitede bulunan fizyoterapist ve fizyoterapist adaylarının dünya fizyoterapistler gününü kutlarım.
3 yıl
alyazmali
alyazmali
@alyazmali
PaüDedikodu'da İçerik Yöneticisi
2016 Girişli