Denizli Tarihi Yapıları 6 Ağustos 2017 Pazar

Birçok eşsiz güzelliği tarihi içinde barındıran Denizli'ye yolunuz düşerse görmeden gitmemeniz gereken 6 tarihi yapı...

1. Akhan Kervansarayı

Akhan Kervansarayı
Denizli - Afyon karayolu üzerinde görülebilecek olan yapı günümüzde şehir içinde kalmıştır ve Denizli'nin doğu girişinde yer alır. Anadolu Selçukluları'nın batıdaki son kervansarayı olan ve iki kitabesi bulunan Akhan Sultan Hanları Şeması'na uyan bir handır. Hanın iki kitabesi bulunmaktadır. Kapalı olan kısmı 1253 yılında, avlu 1254 de tamamlanmıştır. Simetrik bir plan göstermeyen kervansaray açık ve kapalı bölümlerden oluşmaktadır.

2. Acıpayam Yazır Cami

Acıpayam Yazır Cami
Acıpayam Yazır Cami: Cami giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesine göre, 1801 yılında yaptırılmıştır. Süsleme bakımından oldukça zengin ve değişik bir durum gösteren caminin duvarları içerisinde üç sıra, panolar halinde resimlerle süslenmiştir.

3. St. Philippe Martyrion Kilisesi

St. Philippe Martyrion Kilisesi
St. Philippe Hz. İsa’nın 12 Havarisinden biri olması nedeniyle özellikle Hristiyanlık inancına sahip kişilerce yoğun rağbet görmektedir. Bu dini yaymak amacıyla M.S. 80 yılında bölgeye giden St. Philippe bu bölge vefat etmiş ve adı geçen kilisenin bulunduğu noktaya gömülmüştür.

4. Servergazi Türbesi

Servergazi Türbesi
Türbenin içerisinde Denizli’yi fetheden Selçuklu Komutanı Servergazi’ye ve onun bir askerine ait toplam 2 sanduka mevcuttur. Türbe binası sekizgen formlu, yığma taş yapılıdır. Duvarları içeriden beton sıvalıdır. Kapının bulunduğu duvar hariç, tüm duvarlarında oldukça uzun, yuvarlak formlu birer pencere bulunmaktadır. Doğu duvarında ise oldukça uzun, yuvarlak formlu bir kapı vardır. Yapının pencere ve kapıları ahşaptan yapılmıştır. Türbenin üzeri piramidal çatıyla örtülüdür. Çatının zirve noktasında metal alem bulunmaktadır.

5. Boğaziçi Cami

Boğaziçi Cami
Selçuklu döneminden kalan cami halen sağlam olarak koruma altındadır. Baklan ovasında bulunan Çalkebir Höyüğü Helenistik döneme aittir.
Selçuklular döneminde yapılan bu cami, Baklan ilçesi Boğaziçi Kasabası'ndadır. Ağaç direkli camilerdendir. Süslemesi bakımından oldukça zengin ve değişik ağaç motifleri görülmektedir. Cami duvarları panolar halinde resimlerle süslenmiştir.

6. Goncalı Kilisesi (Leodikya Klisesi)

Goncalı Kilisesi (Leodikya Klisesi)
Denizli'nin 6 km. kuzeyinde bulunan Laodikya antik kenti, bugünkü Eskihisar ile Goncalı Köyleri arasındaki tepeler üzerinde kurulmuştur. Adını bölgeye egemen olan Selekoslar Kralı II. Antiochos'un (M.Ö. 250) karısı Laodike'ye izafeten almaktadır. Daha önceleri Rhoas veya Dios adları ile anılırdı.Kentin bugün yüzeyde görülen başlıca kalıntıları arasında; iki tiyatrosu, stadyumu, bazilikası, nymphaeumu, tapınağı, sütunlu caddesi Roma döneminde inşa edilmiş anıtsal yapılarıdır. İncil'den ve diğer belgelerden anlaşıldığına göre, şehrin vatandaşları yeni dine karşı çok kayıtsız bir tavır almışlardır. İlk misyonerler, bu tavrın servetlerinden kaynaklandığına ve onları paylaşmaktan alıkoyduğuna inanmışlardı. Laodikya M.S. IV. yüzyılda Ecumenikal Konseyi'nin toplandığı önemli bir piskoposluk merkeziydi. Buna ek olarak, İncil'in son Babı'nın Vahiy bölümünde zikredilen yedi kiliseden biri olarak adı geçmektedir.

kültür
seyahat
tarih

hihi hihi @hihi

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

hihi
hihi
@hihi
Geleceğin Basın Mensubu
2017 Girişli