Dünyadaki Yaşanabilecek En İyi 5 Ülke 19 Eylül 2017 Salı

Dünyadaki klasik düzenden sıkılanlar ve daha iyi bir ülkede yaşamak isteyenler için bir analiz yaptık umarım beğenirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın ;)

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda
Yeni Zelanda, dünyanın en izole ve yaşam standartları en üst düzeyde olan ülkelerin başında geliyor. 2009 ve 2010 senesinde Küresel Barış Endeksinde birinci olan ancak bu sene birinciliği İzlanda’ya kaptırıp 2.sırada yer alan ülke, Güney Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesidir. Ayrıca büyüleyici dağ manzarası ve en değmemiş doğal güzellikleri ile dünyadaki karmaşadan sıkılıp, kaçacak bir yer arayanlar için hem güvenli hem de yaşanabilir bir ülke olarak, listedeki ilk sırayı alıyor.

İzlanda

İzlanda
Atlas Okyanusunun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki küçük adalardan oluşan bir devlet. Hemen hemen hiçbir düşmanı yoktur ve Küresel Barış Endeksinde üst sıralarda yer alır. Gerçi ülkede yaşanılan ekonomik krizden sonra refah seviyesi biraz düşse de, dünyanın herhangi bir yerinde bir çatışma patlak verdiğinde, İzlanda bu çatışmaların içersinde olacak en son ülkelerdendir.

Tuvalu

Tuvalu
Avustralya ve Hawaii arasında yer alan, Mikronezya’nın ortasındaki 9 mercan adadan oluşan ve Vatikan’dan sonra en küçük nüfusa sahip ülkedir. Dünyadaki çekişmeden uzak, daha doğrusu dünyadan uzak ve güvenli bir coğrafyadır. Gerçi küresel ısınma nedeniyle yükselen sular, başkentinin deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte kalmasına sebep olmuştur. Eğer küresel ısınma nedeniyle sıcaklık 1 derece daha artarsa ülkenin tamamı sular altında kalacaktır. Bu yüzden Tuvalu’yu görmek için biraz acele etmelisiniz.

Finlandiya

Finlandiya
Finlandiya, uzun bir süredir uluslararası çatışmaların dışında kalmak ve tarafsızlığı korumakta olan, İskandinavya yarımadasında yer alan bir Kuzey Ülkesidir. Küresel Barış Endeksinde her zaman ilk 10 içerisinde olan ülkede halk, koyulan kurallara sonuna kadar uymaktadır. Soğuk bir iklimin hakim olduğu ülkenin doğusu, herkesten kaçıp kaybolmak için ideal bir bölgedir. Zira bu bölgede birçok tabii göl görülmeye değerdir.

Kanada

Kanada
Kara sınırı bakımından, dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Sınır komşusu ise sadece Amerika’dır ve aralarındaki sınır, dünyanın en uzun korunmayan sınırıdır. Dediğim gibi epey geniş kara topraklarına sahip olan ülkenin tabii zenginlikleri de görülmeye değerdir ve aynen Kosta Rika gibi Küresel Barış Endeksinin en üst sıralarında yer alır. Yani Kanada, etliye sütlüye karışmadan hayatını sürdürmek isteyenler için hem huzurlu hem de gelir seviyesi yüksek bir ülkedir.

Kaynaklar:

yer

Akif Yanbak Akif Yanbak @admin

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.