Düşük Bütçeyle Çekilip Gişede Büyük Paralar Kazanan Filmler 5 Ağustos 2017 Cumartesi

Çok büyük paralar harcanarak yapılan filmler hüsranla sonuçlanacabileceği gibi iyi bir hikaye ve güzel bir pazarlama stratejisiyle çok ucuza mal edilen filmler size bir servet kazandırabilir.

1. Rocky

 Rocky
1976 Amerikan yapımı Rocky filmi, 2 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmiş olmasına rağmen gişeden elde ettiği hasılat 225 milyon dolar.

2. Slacker

Slacker
Richard Linklater’ın senaryosunu yazıp yönetmen koltuğuna oturduğu, 1991 yapımı Slacker (Uyuşuk) filmi, 23 bin dolar gibi küçük bir bütçeyle çekilse de gişeden 1.2 milyon dolar hasılat elde etmeyi başarıyor.

3. Gençlik Yılları

 Gençlik Yılları
Harrison Ford ve Ron Howard’ın başrollerinde oynadığı ve 5 Oscar’a aday gösterilen, 1973 yapımı Gençlik Yılları (American Graffiti) filmi, 775 bin dolarlık bir bütçeyle çekildi. Filmin gişeden elde ettiği hasılat ise 140 milyon dolar.

4. Once

Once
2006 İrlanda yapımı olan John Carney’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği; Once (Bir Zamanlar) filminin çekim bütçesi 160 bin dolarken filmin gişeden elde ettiği hasılat; 20.7 milyon dolar.

5. Clerks

Clerks
Kevin Smith tarafından 27.5 bin dolarlık bir bütçeyle çekilen 1994 yapımı Clerks (Tezgahtar) filminin gişeden elde ettiği hasılat, 3 milyon dolardan fazla.

6. The Blair Witch Project

The Blair Witch Project
60 bin dolarlık bir bütçeyle çekilen ve yapımcılığını Robin Cowie ve Gregg Hale’ın üstlendiği 1999 Amerikan yapımı film, The Blair Witch Project (Blair Cadısı)’in gişe hasılatı ise yaklaşık 250 milyon dolar.

7. Eraserhead

Eraserhead
David Lynch'in; ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyan, 1977 Amerikan yapımı Eraserhead filmi, 20 bin dolara çekilse de gişeden tam 7 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

8. Testere

Testere
Yönetmenliğini James Wan’ın üstlendiği birbirini tanımayan iki adamın kendilerini birdenbire pis bir banyonun duvarına zincirlenmiş bir şekilde bulmalarını ve sonrasında gelişen olayları konu alan 2004 yapımı Testere (Saw) filmi, 1.2 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmesine rağmen gişeden 100 milyon dolardan fazla hasılat elde etmeyi başarıyor.

9. Pink Flamingos

Pink Flamingos
1972 Amerikan yapımı Pink Flamingos filmi 10 bin dolar gibi küçük bir bütçeyle çekilse de gişeden 1 milyon 250 bin dolar hasılat elde etmeyi başarıyor.
Ayrıca film 1973 yılında bir gazetede; “Ahlaksız! Edepsiz! Tanrı bu filmi yapanları, böyle kaba, rezil bir kargaşa kopardıkları için affetsin! Dünyadaki izleyiciler de ebediyen minnettar kalsın!” ifadeleri kullanıyor ancak bu Empire’ın, filmi En İyi 50 Bağımsız Film listesinde 31. sırada göstermesine engel olamıyor.

10. Mad Max

Mad Max
300 bin dolarlık bir bütçeyle çekilen, Mel Gibson ve Hugh Keays-Byrne başrollerinde yer aldığı, yönetmenliğini ise George Miller'ın üstlendiği 1979 Avustralya yapımı film Mad Max, gişeden tamı tamına 100 milyon dolarlık bir hasılat eldiyor.

11. Lost in Translation

Lost in Translation
Başrollerinde Scarlet Johanson ve Bill Murray’i gördüğümüz 2003 yapımı Lost in Translation (Bir Konuşabilse) filmi, 4 milyon dolarlık bir bütçeyle çekiliyor. Oscar ödüllü filmin gişe hasılatı ise tam 120 milyon dolar.

12. Paranormal Aktivite

 Paranormal Aktivite
Oren Peli’ın, senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı 2007 yapımı gerilim ve korku filmi; Paranormal Aktivite, 15 bin dolarlık bir bütçeyle çekildi ve çekimleri 10 günde tamamlandı. Amatör kamerayla çekilmiş ilk film olma özelliğini taşıyan filmin gişe hasılatı ise 193 milyon dolar.

13. El Mariachi

El Mariachi
7 bin dolara çekilen ve Robert Rodriguez'in bir kısa film denemesinden sonra, yazıp, yönettiği ilk film olan 1992 yapımı El Mariachi (Gitarım ve Silahım)’nin gişeden elde ettiği hasılat ise 2 milyon dolar.

kültür
sinema

hihi hihi @hihi

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

hihi
hihi
@hihi
Geleceğin Basın Mensubu
2017 Girişli