En İyi Türk Filmleri 4 Temmuz 2017 Salı

Yeşilçam’dan günümüze büyük bir değişim yaşayan Türk sinema tarihinde birçok önemli film izleyiciyle buluşmuştur. Sinema tarihimizde çekilmiş filmler kimi zaman politik bir görüşü, kimi zaman büyük bir aşkı kimi zamansa yoksulluk gibi iç burkan konuları ele alarak izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır. Son yüz yıldaki Türk filmleri değerlendirildiğinde birbirinden oldukça farklı tarzda filmlerin çekildiğini görüyoruz. Bu filmlerin ortak yönü ise seyirci tarafından çok beğenilmesi.

Son yıllarda Türk sanat filmleri oldukça başarılı yapıtlarla seyircinin karşısına çıkmaya başladı. Sinema dünyasındaki gelişmeler ve teknolojik imkanların artmasıyla her yıl birbirinden başarılı filmler, Türkiye’deki ve Dünya’daki sinema salonlarında kendine yer bulmayı başardı. Geçmişteki usta yönetmenlerin izinden giden başarılı yönetmenler ve çok özel oyuncular sayesinde Türk sinemasının çok daha iyi yerlere geleceği kesin. Son yıllarda çekilen Türk sanat filmleri birçok önemli ödülü alarak sinemamızın ne kadar iyi bir noktaya geldiğini bizlere gösteriyor.

Ülkemiz topraklarında çekilmiş filmleri izlemek ve empati kurmak, ülkemizde yaşamlara ve olaylara daha hakim olmamızı sağlıyor. Biz de bu düşünceden yola çıkarak seyircilerin belirlediği en iyi Türk filmleri listesi hazırladık. Listemizde geçmişten günümüze çekilmiş en iyi Türk filmleri bulunuyor. Siz de yorum kısmından beğendiğimiz ve mutlaka izlenmesi gerektiğini düşündüğünüz filmleri bizlerle paylaşarak listemize katkıda bulunabilirsiniz. Böylece takipçilerimiz sizlerin de önerdiği filmleri izleme fırsatı bulabilecektir.

1. Yol – 1982 – IMDb:8,2

 Yol – 1982 – IMDb:8,2
1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü alan filmde cezaevinden izinli çıkan 5 mahkumun yolda yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. Mahkumların yaşadıkları sizleri derinden etkileyecek. Filmin yönetmeni Yılmaz Güney, bu filmle, hapishaneden film yöneten ilk yönetmen olmuştur.

2. Bir Zamanlar Anadolu’da – 2011 – IMDb:7,8

 Bir Zamanlar Anadolu’da – 2011 – IMDb:7,8
Nuri Bilge Ceylan’ın 64. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanmasını sağlayan Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, yönetmenin en başarılı filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Anadolu’nun sakin bir kasabasında işlenen bir cinayeti aydınlatmak isteyen savcı ve peşindekilerin gece boyunca yaşadıkları seyirciye sanatsal bir yorumla anlatılıyor.

3. Umut – 1970 – IMDb:8,2

Umut – 1970 – IMDb:8,2
Cabbar’ın ekmek parasını kazandığı at arabasına bir araba çarpar ve atlarından bir tanesi ölür. Bu Cabbar’ın hayatında bir dönüm noktasıdır ve artık Cabbar para kazanmanın başka yollarını aramaya koyulur. Yılmaz Güney’in en önemli filmleri arasında gösterilen Umut, 1970 yılında birçok ödül almıştır.

4. Sevmek Zamanı – 1965 – IMDb:8,4

Sevmek Zamanı – 1965 – IMDb:8,4
Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı filmde boyacı Halil’in bir fotoğrafta gördüğü kadına duyduğu aşka tanık oluyoruz. Bir gün Halil’in aşık olduğu Meral, onun karşısına çıkar. Meral bu aşktan çok etkilenir ve Halil’e karşı kuvvetli hisler besler; ancak hesaba katmadığı bir şey vardır: Halil ona değil onun fotoğrafına aşık olmuştur.

5. Muhsin Bey – 1987 – IMDb:8,6

Muhsin Bey – 1987 – IMDb:8,6
Eskiden beri İstanbul’da yaşayan Muhsin Bey, Türk musikisine aşık bir adamdır. Bir gün meşhur olma ümidiyle İstanbul’a gelen güzel sesli Ali Nazik’le Muhsin Bey’in yolları kesişir. Muhsin Bey, Ali Nazik’i meşhur edebileceğini düşünür; ancak bu Muhsin Bey’in tahmin ettiği kadar kolay olacak bir iş değildir.

6. Masumiyet – 1997 – IMDb:8,4

 Masumiyet – 1997 – IMDb:8,4
Altın Koza ve Altın Portakal Film Festivali’nde birçok ödül alan film, sinema tarihimizin en özel filmleri arasına gösterilmektedir. Filmde 2006 yılında çekilmiş olan Kader filmindeki Uğur ve Bekir ikilisinin 40’lı yaşları anlatılmaktadır.

7. Anayurt Oteli – 1987 – IMDb:7,9

Anayurt Oteli – 1987 – IMDb:7,9
Yusuf Atılgan’ın romanını sinemaya uyarlayan Ömer Kavur, sinemamıza unutulmaz bir psikolojik içerikli film hediye etmiştir. Babadan kalma bir oteli işleten Zebercet, oteline gelip bir gece kalan bir kadını bekler durur. Zebercet’in iç dünyası onu hayli sıkıntılı ve bunalımlı bir dönemece sokacaktır.

8. Selvi Boylum Al Yazmalım – 1977 – IMDb:8,7

Selvi Boylum Al Yazmalım – 1977 – IMDb:8,7
Ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un “Kırmızı Eşarp” kitabından uyarlanan senaryo Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde sinema tarihimizin en önemli filmlerinden birisi olmuştur. Filmde kamyon şoförü İlyas ile köylü kızı Asya’nın efsanelere konu olan aşk hikayesi etkileyici bir şekilde anlatılıyor.

9. Susuz Yaz – 1963 – IMDb:8,0

Susuz Yaz – 1963 – IMDb:8,0
Köyde çiftçilik yapan Osman’ın tarlasında su çıkar. Osman’ın bu suyu köylülerle paylaşmaya hiç niyeti yoktur. Hatta kardeşi de su davası yüzünden hapse düşmüştür. Osman hem suya sahip olmak hem de kardeşinin karısı Bahar’ı elde etmek istemektedir. Film Berlin Film Festivali’ne katılarak Altın Ayı ödülünün sahibi olmuştur. Bu ödül bir Türk filminin yurt dışında kazandığı ilk ödül olma özelliğine de sahiptir

10. Sürü – 1979 – IMDb:8,4

Sürü – 1979 – IMDb:8,4
Geçimini hayvancılıkla sağlayan aşiretin reisi Hamo’nun oğlu olan Şivan düşman aşiretin kızı Berivan’la evlidir. Bir zaman sonra aşiretten ayrılmak istediği söyleyen Şivan’ın bu isteği işleri iyi gitmeyen Hamo tarafından hoş karşılanmaz. Hamo ve aşireti son sürüyü satmak için büyük şehre götürmek ister.

11. Vesikalı Yarim – 1968 – IMDb:8,0

 Vesikalı Yarim – 1968 – IMDb:8,0
Evli ve kendi halinde bir adam olan Halil, pavyon şarkıcısı Sabiha’yı görür ve ona aşık olur. Bu aşk acaba onları mutluluğa götürebilecek mi? Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın başrolde olduğu filmin Türk sinemasının en naif anlatımlarından birine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

12. Züğürt Ağa – 1985 – IMDb:8,8

Züğürt Ağa – 1985 – IMDb:8,8
Bir köy ağasının günden güne kötüye giden hayatının trajikomik hikayesini anlatan Züğürt Ağa’da, ağanın köyünü satma derecesine gelen komik ve hüzünlü hikayesini izliyoruz. Köyünü satarak büyükşehirde kendisine yeni bir hayat kurmak isteyen ağa burada da umduğunu bulamayınca hayatı içle acısı bir hal alacaktır.

13. Kış Uykusu – 2004 – IMDb:8,2

 Kış Uykusu – 2004 – IMDb:8,2
Oyunculuktan emekli olarak Kapadokya’ya yerleşen Aydın’ın kardeşi ve eşiyle yaşadığı sorunları anlatan Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan’ın en önemli filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Orta Anadolu’yu bu filminde de mekan olarak tercih eden Ceylan, Kış Uykusu ile en prestijli sinema ödüllerinden olan Altın Palmiye’yi kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

14. Tabutta Rövaşata – 1996 – IMDb:7,9

Tabutta Rövaşata – 1996 – IMDb:7,9
Sokaklarda yaşayan Mahsun, başını sürekli polislerde derde sokmaktadır. Buna bir de madde bağımlısı bir kadına olan aşkı eklenince Mahsun’un yaşamı iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. Yavaş yavaş akıl sağlığını yitiren Mahsun için işler hiç de iyi gitmeyecektir.

15. Sonbahar – 2008 – IMDb:7,9

Sonbahar – 2008 – IMDb:7,9
12 yıldır hapis yatan Yusuf, ağır hastalığı nedeniyle hapishaneden salıverilir. Çamlıhemşin’de yaşayan annesinin yanına gelen Yusuf burada sessiz ve içe kapanık bir yaşam sürmeye başlar. Bir gün arkadaşı Mikail ile pavyona giderler ve oradaki konsomatris Yusuf’un gönlünü çalar. Farklı bir aşk hikayesini izlediğimiz filmin politik bir yanı da bulunuyor.

Kaynaklar:

sinema
tv

alyazmali alyazmali @alyazmali

Yorumlar

eksici
eksici @eksici
6 tanesine bakmışım. babam ve oğlum unutulmuş.
alyazmali
alyazmali @alyazmali
aslında çok eksik var ama çok uzun bir listenin sıkıcı olacağını düşündüm.unuttuklarımı da sen listelersin artık @eksici
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

alyazmali
alyazmali
@alyazmali
PaüDedikodu'da İçerik Yöneticisi
2016 Girişli