Gastronomi Bölümü Okumak İsteyenler için 5 Bilgi 6 Ekim 2017 Cuma

Zengin Türk mutfak kültürün akademik bir ortamda korunması için kurulan bu bölüm yemek kültürümüzü uluslararası alanda tanıtmak için oluşturulmuştur. Gastronomi, artık salt bir meslekten öte bir “sanat dalı” olarak kabul edilir.

Gastronomi Bölümü Okumak İsteyenler için 5 Bilgi 0. resim
Dört yıl boyunca öğrencilere başlangıçtan ileri seviyeye kadar yiyecek-içecek işletmeciliğini ve yemek kültürünün tüm inceliklerini öğretmektir. Dersler teorik anlatım ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Bölümde eğitim dili okuldan okula değişmektedir.

2. Gastronomi bölümünün amacı nedir?

Gastronomi bölümünün amacı nedir?
Gastronomi bölümünün amacı mutfak kültürünün estetik düzeyinin yükseltilmesi ve korunup geliştirilmesi için oluşturulmuştur Gastronomi, kendini aşçılık, işletme konusunda geliştirmek isteyenler için ideal bir bölümdür. Gastronomi bölümü farklı işletme veya yemeğe merakı olanlar için daha öncelikli bir bölümdür. Yurt dışında ünlü restoranlar veya otellerde çalışmak içinde uygun bir bölümdür.

3. Gastronomi bölümünün çalışma alanları nelerdir?

Gastronomi bölümünün çalışma alanları nelerdir?
Mezun olan öğrenciler aldıkları diploma ve iyi eğitim ile üst düzey bir mutfak yöneticisi olabilir, restoran, kafe ve bar işletmecisi olarak kendi işini bile kurabilirler. Aşçılık dışında işletmecilik ve formasyon aldığı taktirde öğretmenlik yapabilirler. Genellikle özel müşteri portföyüne sahip toplantı ve yemeklerin verilebildiği büyük lokanta ve restoranlarda çalışma imkânları mevcuttur, Bazen de gıda ürünlerinin işlendiği ve anında müşteriye sunulabildiği yerlerde görev yaparlar

4. Gastronomi bölümü için gereken özellikler nelerdir?

Gastronomi bölümü için gereken özellikler nelerdir?

Gastronomi bölümünde okuyacak öğrencilerde aranan özelliklerden bazıları yeniliklere açık olması, titiz olması, saygılı ve anlayışlı olması, dakik olması yani bir veya bir den çok işi geciktirmeden yapabilmesidir. Stresli zamanlarda odaklanabilmeli ve işini yapabilmesi bu bölümden mezun olmuş öğrenciler için çok önemlidir.

5. Gastronomi stajı nasıl yapılır?

Gastronomi stajı nasıl yapılır?
Sektörel alanda bilgi ve uygulama becerilerini geliştirmek için Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümündeki her öğrenci 2. Sınıftan sonra en az 60 iş günü staj yapmak zorundadır. Böylece Gastronomi bölümünü okuyan öğrenciler sektör hakkında ve çalışma şartları hakkında bilgi edinip kendilerini geliştirebilirler.

6. Gastronomi bölümü için hangi üniversiteyi tercih etmeliyim?

Gastronomi bölümü için hangi üniversiteyi tercih etmeliyim?
Gastronomi bölümü için çok önerilen okullar arasında bir çok özel okulunda adı geçmekte. Özellikle Yeditepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Nişantaşı Üniversitesi gibi özel üniversiteler gastronomi bölümü için büyük ilgi görüyor. Devlet okullarını tercih edecek öğrenciler için ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi gibi bünyesinde gastronomi bölümü olan üniversiteler dikkat çekiyor.

Kaynaklar:

eğitim
yeme-içme

Akif Yanbak Akif Yanbak @admin

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.