Güneşle Değil, Hapla Bronzlaşın 20 Haziran 2017 Salı

Gelecekte, bronzlaşmak için kapı dışına çıkmamıza gerek kalmayabilir.

Güneşlenmeye son

Güneşlenmeye son
Güneşlenmeden yapamayanlar küçük çaplı mutasyonlar yaşarken bronzlaşmak isteyenler için yeni fırsatlar geliştiriliyor. Gelecekte, bronzlaşmak için kapı dışına çıkmamıza gerek kalmayabilir. Massachusetts General Hospital araştırmacıları güneş ışığı ya da ultraviyole (UV) ışınlarının zararları olmadan sağlıklı, güneşsiz bir ışıma verebilecek bir ilaç geliştirdi. Cell Reports‘a göre ilaç, özellikle tuzun uyarıcı olduğu kinaz (salt-inducible kinase) bir protein, ten rengini koyulaştıran melanin pigmentinin üretilmesine neden oluyor. Sonuçlara göre, cilt ilaç bırakıldıktan bir süre sonra eski haline dönüyor. Araştırmacılardan Dr. David Fisher, BBC’ye “Mikroskop altında, gerçek melanin; UV’den bağımsız bir şekilde pigment üretimini harekete geçiriyor.” dedi.

Ekip, hapların kanseri azaltmak için ‘orijinal bir strateji’ olarak hizmet etmesini amaçlıyor. İlaçla beraber cilt kanseri riskini artıran güneşlenmek gibi aktiviteleri daha az kişinin yapacağı umuluyor. Yeni bileşik, vücudun doğal melanin üretimini artırdığından tüm cilt tiplerinde işe yarayacak olsa da araştırmacılar, ilacın etkisinin en çok cilt kanseri riskinin yüksek olduğu açık renkli bireylerde olacağını varsayıyor.

Geliştirilmesi lazım
Artan melanin, bazı ultraviyole ışınlara karşı koruma sağlarken, hapın böyle bir etkisi yok. Fakat araştırmacıların amacı bunu aynı zamanda güneşten koruyan bir ürüne çevirmek. Ancak hap, şimdiye kadar sadece kahverengi laboratuvar farelerinin üzerinde test edildiği için hala üzerine çalışılması gerekiyor.

Kaynaklar:

bilim
haber
sağlık

alyazmali alyazmali @alyazmali

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

alyazmali
alyazmali
@alyazmali
PaüDedikodu'da İçerik Yöneticisi
2016 Girişli