Kolalı İçeceklerin Akıl Almaz Zararları 23 Ekim 2017 Pazartesi

Günümüzde kolalı içecekler özellikle hızlı yemek kültürünün gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte eskisine nazaran çok daha yoğun bir şekilde tüketiliyor. Albenisi yüksek ve profesyonelce hazırlanmış reklam kampanyalarıyla tüketici kitlesi de hayli geniş bir skalaya yayılmış durumda. Ancak bu denli yoğun bir biçimde tüketilen kolalı içeceklerin bugün tespit edilebilmiş zararları dahi akılara durgunluk verecek cinsten. Bu ürünleri tüketip tüketmeme konusundaki nihai kararsa elbette sizlerin.

Üreme

Üreme

Kolalı içeceklerin genel olarak kutularda ve plastik şişelerde satıldığı malumumuz. Bu kutular ve plastik şişeler yoğun bir biçimde Bisefanol A maddesi içeriyor. Bu maddenin en büyük etkisi östrojen hormonlarını harekete geçirmesi. Bu durum erkeklerde sperm sayısını azaltırken, kadınlarda meme kanseri riskini yükseltiyor.

Karaciğer

Karaciğer

Herhangi bir kolalı içecek içtmenizin ardından 20 dakika içerisinde vücudunuz normalde olması gerekenden tam 7 kat daha fazla insülün salgılıyor. Ancak yine bu içeceklerde bulunan diğer etken maddeler bunu dengeliyor. Buna karşın sürekli kullanımda diyabet, yani şeker hastalığı kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkıyor.

Böbrek

Böbrek

Kolalı içeceklerde bulunun fosforik asit böbrek taşı oluşumuna neden oluyor ve böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Bağırsaklar

Bağırsaklar

Midede gösterdiği etkilerin benzerlerini kolalı içecekler bağırsaklarda da gösteriyor. Bağırsak iltihabı ve kolon kanseri riskini ciddi anlamda yükseltiyor.

Akciğer

Akciğer
Kolalı içeceklerde bulunan sodyum benzoat astıma davetiye çıkaran bir numaralı madde. Sodyum benzoat aynı zamanda egzama oluşumunu da tetikliyor.

Mide

Mide

Kolalı içceklerde yoğun bir biçimde bulunan asit, midenin kendi enzimlerini sağlıklı bir şekilde salgılamasının önüne geçiyor. Gastrit, ülser gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor.

Dişler

Dişler
Kolalı içeceklerin tamamında bulunan yoğun asit dişleri çürütüyor ve ağız kokusuna neden oluyor.

Kalp

Kalp

Kolalı içceklerin içinde bol miktarda bulunan ve bu içeceklere şekerli bir tad veren mısır şurubu hem diyabete yol açıyor, hem de kalp krizi riskinizi ciddi manada yükseltiyor.

Beyin

Beyin

Kolalı içecekler beynin dopamin salgılamasına sebep oluyor. Bu da beyninizin, kokain kullanan bir kişiyle benzer tepkileri vermesine yol açıyor. Çevrenizde bu tip içecekleri "İçmeden duramıyorum" diyen kişiler mutlaka görmüşsünüzdür. İşte bunun sebebi bir anlamda bu dopamin etkisi. Bunun yanında kolalı içeceklerin depresyona davetiye çıkardıkları ve uzun vadeli kullanımda beyin fonksiyonlarını yavaşlattıkları da biliniyor.

Kemikler

Kemikler

Kolalı içeceklerin içerdiği fosfat miktarı tam anlamıyla rekor seviyede. İşte bu yüzden düzenli olarak bu içecekleri tüketen normal bir insanın, ilerleyen yaşlarda kemik erimesi rahatsızlığı yaşamaması neredeyse mucize.

Kaynaklar:

psikoloji
sağlık
yeme-içme

hihi hihi @hihi

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

hihi
hihi
@hihi
Geleceğin Basın Mensubu
2017 Girişli