Ödüllü Yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun Filmleri 17 Ağustos 2017 Perşembe

Aldığı ödüllerle sadece Türkiye'de değil, uluslararası arenada da adından söz ettiren Yeşim Ustaoğlu filmleri.

1. Tereddüt, 2016

Tereddüt, 2016
Filmde, bir kasaba hastanesinde psikiyatrist olarak göreve başlamış genç bir kadın olan Şehnaz (Funda Eryiğit) ile bir gece hastaneye getirilmiş Elmas (Ecem Uzun) arasındaki ilişki anlatılıyor. Çok farklı kültürlerde yetişmiş, bambaşka hayatları yaşayan iki kişi olsalar da aynı toplumdan çıkan iki kadın olarak benzer bir kaderi yaşadıkları, zamanla Şehnaz için inkar edilemez bir gerçek olarak karşısında bulacaktır.

2. Araf, 2012

Araf, 2012
Zehra ve Olgun; bir otoban üstünde kurulu ve her şeyin gelip geçici akarak yaşandığı, devasa bir benzin istasyonunda, 24 saatlik vardiya usulüyle, hiç değişmeyen bir monotonlukta çalışırlar. Sanki bir gün hayatlarının birden bire değişivereceği beklentisi ve hayalinde, aslında neredeyse içinde yok olup gittikleri bir vakumun içindedirler. Bir gün aniden beliriveren bu beklenti acaba onları arafta kalmaktan kurtarabilecek midir?

3. Pandora'nın Kutusu, 2008

Pandora'nın Kutusu, 2008


“Pandora’nın Kutusu”, bir gün kaybolduğunu öğrendikleri yaşlı annelerinin yaşadığı küçük bir Batı Film Karadeniz kasabasına doğru yola çıkan üç kardeşin öyküsünü anlatıyor. Yolculukla beraber kendi sorunları ve aralarındaki gerginlik de ortaya çıkan üç kardeş, Alzheimer olduğunu öğrendikleri annelerinin yanlarındaki varlığıyla kendi hayatlarını sorgulamaya başlar. Pandora’nın Kutusu yavaş yavaş açılırken anneanne ve torunu arasında filizlenen yakınlık filmin sürprizli finalini hazırlar.

4. Sırtlarındaki Hayat, 2004

Sırtlarındaki Hayat, 2004
Belgeselde, Ayşe, Fatma, Havva, ve Hatice'nin hikâyesi anlatılıyor. Onların hayatlarının kısa bir parçası. Dinmek binmeyen yağmurların, sellerin altında, sırtlarındaki kilolarca ağırlıkla ezilirken, binlerce metre yükseklikteki yaylalarına çıkışlarının kısa öyküsü Belgesel, Karadeniz Bölgesi'ndeki, Fırtına Vadisi'nde, yüzyıllardır sessizce varlığını sürdüren bir Laz köyü olan Topluca'da çekildi. Rize'nin Çamlıhemşin kasabasına 45 dakika mesafe uzaklıktaki bu küçük sessiz köy, ilk bakışta olağanüstü vahşi, yemyeşil karşı sırtlara uzaktan sessizce ve vakurla bakan, kendi halinde yaşamını sürdüren bir köy izlenimi veriyordu. Ancak bu sessizliğinin arkasında, inanılmaz bir insan-doğa mücadelesi, akıp giden zamana bir parça hüzün, gurur ve artık zamanımızda çoktan unutulmuş bir varoluş biçimiyle kafa tutan bir hayat yatıyordu. İsimleri çoğunlukla Fatma, Hatice, Ayşe, Havva, Zeliha olan köyün kadınları ise bu mücadelenin gerçek kahramanları. Yüzyıllardır değişmeyen hayatlarını her şeye rağmen, durup dinlenmeden sırtlarında taşırlarken, sıkıntılarını, hastalıklarını yüzlerinde asla eksilmeyen bir gülümsemeyle dile getirdiler.

5. Güneşe Yolculuk, 1999

Güneşe Yolculuk, 1999
Saf bir gencin günümüz Türkiye'sinin gerçeklerinden haberdar olmasının, dostluğun ve cesaretin öyküsüdür filmde anlatılan. Türkiye'nin iki ucundan Berzan, Mehmet ve sevgilisi İstanbul'un alt tabaka yaşamının içinde ayakta kalmaya çalışırken tanışırlar. Gün geçtikçe birbirine bağlanan arkadaşların yaşamı Mehmet'in haksız yere tutklanmasıyla değişir. Bu arada kayıp babasını arayan Berzan'ın başı da sürekli polisle beladadır. Mehmet'in Berzan'a olan bağlılığı onu dostunun köyüne, doğuya bir yolculuğa sürükler.

6. İz, 1994

İz, 1994
Emekliliği yaklaşmış olan Komiser Kemal bir intihar vakası ile karşı karşıya kalır. Silahın ateş alması ile birlikte yüzü tanınmaz hale gelen klarnetçinin bir parmağının kopuk olması Komiser Kemal'in dikkatini çekmiştir olay bir cinayet midir, yoksa bir intihar mı?

kültür
sinema
tanınmış kişi

hihi hihi @hihi

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazar

hihi
hihi
@hihi
Geleceğin Basın Mensubu
2017 Girişli